PR kryzysowy – co to jest i jak się do niego przygotować?

Praktycznie każde, nawet najlepiej prosperujące przedsiębiorstwo jest narażone na występowanie sytuacji kryzysowych, które mogą mieć niekorzystny wpływ na jego wizerunek. Co ciekawe, nie zawsze nagłe okoliczności mogą być spowodowane działaniami firmy. Wiele czynników zewnętrznych, takich jak: inny wypadek w tej samej branży, kryzys ekonomiczny, opublikowane dane statystyczne, niekorzystne opinie pracowników i wiele innych mogą bezpośrednio wpływać na wizerunek działalności.

Odpowiednie przygotowanie do sytuacji awaryjnych

znak exitAgencje oferujące public relations dla korporacji coraz częściej wzbogacają swoją ofertę o PR kryzysowy. W dużych miastach, takich jak Warszawa, znajdziemy kilka propozycji związanych z realizacją tej usługi. Sytuacje kryzysowe mogą występować na bardzo wielu płaszczyznach – można je odnieść do relacji z klientami, dostawcami czy innymi instytucjami. Wiele takich sytuacji można przewidzieć na podstawie analizowania danych lub obserwacji zachowań rynkowych. Ważne jest, aby firma była odpowiednio przygotowana na takie zdarzenia, ponieważ konieczne jest, aby wszystkie reakcje były wykonywane natychmiastowo po jej zaistnieniu. W przeciwnym razie może okazać się, że kryzysowy PR nie zadziała w taki sposób, jakiego oczekuje właściciel lub zarząd zakładu.

Plan działania w sytuacjach kryzysowych

W dużych firmach coraz częściej wykonuje się plan działania, który ma przedstawiać wszystkie istotne z punktu budowania wizerunku czynności, których należy podjąć się po wystąpieniu sytuacji kryzysowych. W planie znajdują się informacje o tym, kto powinien się zebrać w sytuacji awaryjnej i w jakim celu. Podczas opracowywania takiego dokumentu często przydatny jest głos z zewnątrz – agencje PR-u wiedzą, na jakie elementy należy zwrócić uwagę i kto powinien decydować o konkretnych działaniach.

Jak działać podczas sytuacji nagłej?

W sytuacjach kryzysowych niezwykle trudno jest nie popełnić błędów, dlatego specjaliści zalecają, aby w zespołach zajmujących się rozwiązywaniem nagłych problemów były osoby dojrzałe emocjonalnie. Będą one konkretniej podchodzić do tematu i zadbają o to, aby realizacji zadań nie towarzyszył chaos i bezład. W sytuacji kryzysowej ważne jest to, aby nie unikać kontaktu z mediami i nie stosować wykrętów. Najlepiej jest podjąć się przeprowadzenia badań związanych z daną sytuacją i szczegółowo przeanalizować, jakie są jej przyczyny. Na sam koniec firma powinna naprawić wyrządzone szkody (o ile to możliwe).

Public relations kryzysowy jest trudny, ponieważ wszystkie te działania powinny być prowadzone szybko i rzetelnie, a odpowiednie informacje na temat efektów prac trafiać jak najszybciej do informacji publicznej.


Kontakt


A teraz przed Tobą najważniejszy krok. Znalazłeś już agencję PR w Warszawie,
która zadba o public relations kryzysowy, konsumencki i korporacyjny Twojej firmy.
Także organizacja imprez integracyjnych nie stanowi dla nas problemu.
Rozpocznij współpracę z acha public relations!WARSZAWA

ul. Nowogrodzka 42/9

00-695 Warszawa

 

 

BYDGOSZCZ

ul. Jana III Sobieskiego 5/30

85-060 Bydgoszcz

 

 
 

acha@achapr.eu


tel. 784 698 333